Články

Plánujete kúpu investičnej nehnuteľnosti? Tieto aspekty vám môžu pomôcť pri správnom rozhodnutí

Investovanie do nehnuteľnosti je stále jednou z najstabilnejších investícií a okrem iného výbornou formou získavania pasívneho príjmu. Ak však nedisponujete dostatočne vysokou hotovosťou, je tu pre vás riešenie, ktorým je investičná hypotéka. Keďže ceny nehnuteľností stále rastú, a aj napriek miernemu poklesu či stabilizácii cien v poslednej dobe, je to stále výborná investičná príležitosť na zhodnotenie financií.

Celý článok

Čo robiť, ak vám sused spôsobil škodu na vašom pozemku?

Vzťahy so susedmi bývajú často náročné, no udržať si dobrý vzťah je skutočne nad zlato. Môže sa však stať, že sused vám či už úmyselne alebo neúmyselne poškodí pozemok alebo majetok. Najčastejšie dochádza k poškodeniu plotov, múrov či stromov a väčšinou sa to stáva buď činnosťou alebo nečinnosťou suseda. Príčinou môže byť napríklad rozpad múru, pád strešnej krytiny, zlomený strom alebo zosuv pôdy a podobne.

Celý článok

Vykurujú váš byt susedia? Po novom sa náklady na vykurovanie rozdelia spravodlivejšie

V mnohých bytových domoch majú susedia medzi sebou navzájom jeden nevypovedaný problém, ktorým je vykurovanie. Niektorí “šetria” na kúrení tak, že počas zimy nevykurujú, pretože sú vykurované okolité byty a tým pádom kúriť nemusia. Niektorí susedia tak majú nedoplatky, iní zas preplatky. Aby sa tento problém vyriešil a nedochádzalo k takým rozdielom v energiách pri jednotlivých bytoch, do platnosti prichádza nový systém výpočtu cien tepla v bytovkách.

Celý článok

Podnikanie v prenajatých priestoroch môžu sprevádzať problémy. Poradím vám, ako sa ich vyvarovať.

Pokiaľ máte kanceláriu alebo iný nájom v nebytových priestoroch, mali by ste poznať pravidlá, ktoré sa vás týkaju. Inak môžete veľmi ľahko prísť možno aj o vaše živobytie. Neznalosť zákona totiž ani v tomto prípade neospravedlňuje a tak by ste mali byť ostražití už pri uzatváraní nájomnej zmluvy.

Celý článok

Praská realitná bublina?

Počas minulého roka dosiahli ceny nehnuteľností svoje historické maximá a keďže rástli aj ceny hypoték, situácia na realitnom trhu sa začala výrazne meniť. Vysoký záujem o kúpu vlastnej nehnuteľnosti vystriedal nezáujem z dôvodu vysokých cien, pretože hypotéku, dofinancovanie a kúpu nehnuteľnosti si už nemohol dovoliť takmer každý, ako tomu bolo doposiaľ. Ochladzovanie realitného trhu na seba nenechalo dlho čakať.

Celý článok

Oplatí sa kúpiť mobilný dom?

V dnešnej dobe, keď ceny nehnuteľností stúpajú, sa mnohí z nás pýtajú, či by sa nám oplatilo kúpiť mobilný dom. Je to trend, ktorý sa začína objavovať aj na Slovensku. Ale aké sú výhody a nevýhody takého riešenia? Prečítajte si môj článok a zistite viac.

Celý článok

Oplatí sa vám štátna prémia? Po schválení pripomienok môže byť produkt stavebného sporenia zaujímavejší

V minulosti bolo stavebné sporenie jedným z najzaujímavejších produktov na finančnom trhu, nakoľko ste mohli získať štátnu prémiu a nasporiť si o niečo viac. Oplatí sa však stavebné sporenie aj v súčasnosti?

Celý článok

Čo môžete robiť, pokiaľ máte neprispôsobivých susedov?

Základom spokojného bývania je okrem výberu vhodnej nehnuteľnosti aj mať dobrých susedov. Či už bývate v byte alebo dome, mať dobrého suseda je na nezaplatenie. Predsa len, hluční alebo problémoví susedia vedia poriadne naštrbiť vzťahy a ovplyvniť kvalitu samotného bývania aj života. Obzvlášť, ak bývate v bytovom dome, kde sa susedom a ich návykom tak ľahko nevyhnete. Dá sa s tým niečo robiť?

Celý článok

Príspevok na bývanie sa opäť o niečo navýšil. Kto má naň nárok?

Od júla sa opäť zvyšuje príspevok na bývanie pre občanov v hmotnej núdzi. O koľko si prilepšia k bývaniu a aké zmeny so sebou zvyšovanie prinieslo?

Celý článok

Ponúkate krátkodobý prenájom ubytovania? Nezabúdajte na povinnosť platiť daň

Pokiaľ vlastníte nehnuteľnosť a ponúkate ju na prenájom pre krátkodobé ubytovanie, mali by ste zbystriť pozornosť. Vzťahuje sa na vás povinnosť platiť daň za ubytovanie, ktorá patrí medzi miestne dane. Hoci sa táto daň spája najmä so službami cestovného ruchu, povinnosť platiť daň sa vzťahuje na akékoľvek prechodné ubytovanie poskytované za odplatu fyzickej osobe v ubytovacom zariadení. Okrem hotelov či penziónov tak daň za ubytovanie musia platiť aj vlastníci chát, zrubov, stavieb na individuálnu rekreáciu, majitelia domov, bungalovov, bytov či iných zariadení, ktoré poskytujú prechodné ubytovanie.

Celý článok